Yurt dışına sandviç panel hattı ihracatı

Türkiye’den yurt dışına yapılan ihracatlar için, gün geçtikçe gelişen dijital dönüşüm ve endüstri 4.0 ile sağlanan kolaylıklar sayesinde belirgin bir biçimde artması kaçınılmaz olmuştur.

Türkiye’den yurt dışına yapılan ihracatlar için, gün geçtikçe gelişen dijital dönüşüm ve endüstri 4.0 ile sağlanan kolaylıklar sayesinde belirgin bir biçimde artması kaçınılmaz olmuştur.

Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde üretilen “sandviç panel hatlarını” üreten, yurt içi ve dışına gönderen firma, ihracat pazarını büyütmeyi amaçlıyor. 2 yıl önce kurulan ve dinamik çalışma ile kısa sürede yurt dışına ihracata başlayan firma ilk satışını Irak’a yaptı. Ardından 120 ton ağırlığında ve 75 metre uzunluğundaki diğer hattı da bu yıl Katar'a ihraç etti. Çatı ve cephelerde izolasyon sağlayan sandviç panel hatlarının üretildiği Sinus Makine firmasının Genel Müdürü Sinan Kadayıf, bu denli kısa sürede yurt dışına açılmalarının asıl nedenini endüstriyel makinelerden kaynaklandığını açıkladı. Yurt dışından talepler aldıklarını, özellikle Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da yoğun ihtiyaç ve talep olduğunu dile getiren Kadayıf, “Bundan sonraki işlerde yurt dışı ağırlıklı olarak dünyanın birçok ülkesine satış yapmaya hazırız." dedi. Firma olarak, bu alandaki marka bilinirliklerini artırmayı ve dünya çapındaki üreticilerin ürün kalitesine ulaşmayı kendilerine hedef olarak belirlemiş ve yollarına bu hedef doğrultusunda ilerlemeye devam etmişlerdir. Ulusal ve uluslararası platformda rekabetçi kalabilmek için Türkiye, dijital dönüşüm ve endüstri 4.0 alanlarında gelişmeler göstermektedir.

Kayel Group şirketinin CEO’su Elena SARIKAYA;
Endüstri 4.0 ve dijital dönüşüm alanında yapılan çalışmaları desteklediğini, aynı zamanda şirket içi verimliliği artırmak, üretim kalitesini yükseltmek, maliyetleri düşürmek, müşteri odaklı çalışarak zamanında ve eksiksiz ürünler üretmek için tüm gücümüzle bu alanlara uyum sağlamamız gerektiğini de vurgulamıştır. SARIKAYA, “Ülkemizde bu denli Türk istihdamını kalkındırmak amaçlı yapılan çalışmaları görmek oldukça gurur verici. Hayatta kalmak adına bir dal parçasının ucunu sivriltip mızrak yapmaktan, Mars’ı kolonize etmeye kadar gelmiş devasa geliştirilmiş bir teknoloji girdabının içerisindeyiz. Bu girdabın içerisinde kaybolmamak için endüstri alanlarında yapılan çalışmaların daha fazla gündemde olmaları ve bu alanlarda bilinirliklerini artırmak adına destekler verilmelidir.” Dedi.

Girişimcilik Esra Nur GUVEN