Güneydoğu'nun ihracat başarısı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi, pandemi döneminde yaşanılan zorlu süreçlere rağmen aylık bazdaki ihracatını ikinci kez 1 milyar doların üzerine çıkarmanın verdiği mutluluğu ve heyecanı yaşıyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi, pandemi döneminde yaşanılan zorlu süreçlere rağmen aylık bazdaki ihracatını ikinci kez 1 milyar doların üzerine çıkarmanın verdiği mutluluğu ve heyecanı yaşıyor.

Gaziantep, Malatya, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Kilis illerinin bulunduğu Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB)’e üye olmuş firmalar, nisan ayındaki dış ticaretlerini geçen yılın yine nisan aynına göre yüzde 86,1 artırarak 1 milyar 10 milyon dolar rakamına ulaştı. Bu iller arasında en fazla satışı, 883 milyon dolar ile Gaziantep ilimiz göstermektedir. Nisanda en fazla ürünü sırasıyla Orta Doğu, Avrupa Birliği ve Amerika ülkelerine ulaştıran illerimiz, en çok geliri Irak'tan, sektör olarak ise tekstil, hububat ve bakliyattan sağlamıştır. GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, bölgenin ihracatını salgında yükseltmeyi başardığını belirtti. İhracattaki yükselişin başlıca nedenleri planlı ve dünya standartlarına uygun satış organizasyonluyla ilerlemek, kaliteli, doğa dostu ve inovatif ürünler üretmektir. Bu yükselişi sürdürülebilir kılmak için planlı organizasyonların devamlılığı ve bölgemizin merkezinde yer alan güvenilir, uzun ticaret güzergahı olan İpek Yolu’nun avantajlarına dair çalışmalar yapılmalıdır. Bu avantajın ihracat rekorlarında uzun vadede artış göstereceği düşünülmektedir. Kayel Group ve Kayel Group’un bünyesinde yer alan TradeGross.com olarak ülkemizde yapılan ithalat ve ihracat olaylarını yakından takip ettiğimizi ve desteklerimizi sürdürdüğümüzü belirtmek isteriz.

Kayel Group şirketinin CEO’ su Elena SARIKAYA;
“Krizi fırsata çevirmek deyimiyle yaşadığımız sıkıntılı süreçlerde karanlık gündeme takılmadan geleceğe daha sağlam adımları nasıl atabiliriz diye düşünmemiz gerekiyor. Şirketlerimiz yurt içi ve yurt dışından, ürün ithalat ve ihracat danışmanlığına, Türk mallarının yurt dışı pazarına açılmasına, marka bilinirliğinizin artmasına kadar yardımcı olmaktadır.” Sözleriyle dış ticarete olan önemini vurguladı.

Dış Ticaret Elena SARIKAYA